COWI-rapporten med den nyeste befolkningsprognose for Ringsted Kommune for 2020 og årene fremover ligger til grund for beskrivelsen af udviklingen af børnetallet samt vurdering af det fremtidige kapacitetsbehov på dagtilbuds- og skoleområdet.
Dagtilbudsområdet
Udvikling i børnetal og kapacitetsbehov på kommuneniveau
Den nyeste befolkningsprognose for 2020 og årene fremover peger på en yderligere tilvækst af 0-5 årige småbørn i kommunen på ca. 200 børn, som det ses af oversigten herunder. Tallene for januar 2019 og august 2019 er faktisk bosiddende børn i kommunen, mens tallene for 2020-2023 er det forventede antal børn pr. 1. januar i de enkelte år.
Prognosen viser, at børnetallet vil stige med ca. 50 flere 0-2 årige børn og ca.150 flere 3-5 årige børn i perioden fra 1. januar 2019 til 1. januar 2023.
| Januar 2019 | August 2019 | Januar 2020 | Januar 2021 | Januar 2022 | Januar 2023 |
0 år | 357 | 326 | 360 | 370 | 378 | 385 |
1 år | 387 | 381 | 369 | 378 | 387 | 395 |
2 år | 384 | 401 | 395 | 382 | 391 | 399 |
3 år | 358 | 355 | 389 | 406 | 392 | 401 |
4 år | 338 | 348 | 365 | 397 | 415 | 401 |
5 år | 370 | 345 | 341 | 371 | 402 | 419 |
0-5 årige børn i alt | 2194 | 2156 | 2218 | 2304 | 2365 | 2400 |
Pr. 1. august 2019 er ca. 67 % af alle 0-2 årige børn og ca. 100 % af alle 3-5 årige børn indmeldt i et dagtilbud eller en anden form for pasningsordning.
Andelen af 0-2 årige børn, der passes med tilskud til pasning af egne børn eller tilskud til private pasningsordninger, udgør ca. 5 %. Hvis denne tendens ændrer sig, så færre ønsker at benytte disse tilskudsformer, vil der være behov for tilsvarende mere kapacitet i dagtilbuddene. Derfor er der i nedenstående efterspørgsel forudsat, at 65 % af alle 0-2 årige børn passes i dagtilbud.
Det samlede behov for pladser i kommunal dagpleje og i kommunale, selvejende og private dagtilbud ser således ud:
| Januar 2019 | August 2019 | Januar 2020 | Januar 2021 | Januar 2022 | Januar 2023 |
0 år til 2 år og 10 måneder | 692 | 677 | 688 | 693 | 709 | 723 |
2 år og 10 måneder til 5 år | 1.144 | 1.129 | 1.174 | 1.251 | 1.288 | 1.301 |
Tallene er udtryk for et øjebliksbillede den 1. i den nævnte måned på kommuneniveau. I forhold til befolkningsprognosen fra foråret 2019 er stigningen af 0-2 årige børn ikke så stor, mens antallet af 3-5 årige børn til gengæld stiger væsentlig mere.
Den nyeste efterspørgselsoversigt fra august 2019 viser, at der vil være 671 0-2 årige og 1160 3-5 årige børn i dagtilbud til januar 2020. Det stemmer nogenlunde overens med behovet for pladser jf. prognosen og den forventede efterspørgsel.
Kapacitet og efterspørgsel på dagtilbudsområdet
Hen over det seneste år er dagtilbuddenes fysiske rammer blevet opmålt, så alle m2 kan udnyttes optimalt. I fire institutioner har det været muligt at omdanne ledige m2 til børnehavebørn til vuggestuepladser.
Som følge af den løbende tilvækst af småbørn varierer og/eller stiger behovet for pladser hen over et år. Til eksempel vil der være færre børnehavebørn i maj måned, når de ældste børnehavebørn starter i Spireforløb på skolerne. Fra maj måned og frem til maj året efter, vil der løbende komme flere børnehavebørn svarende til en årgang. I forhold til det viste kapacitetsbehov for børnehavebørn ved årets start, skal der herudover indregnes plads til flere børnehavebørn i årenes første 4 måneder.
I oversigten er der fra august 2019 og fremefter indregnet den nuværende maksimale kapacitet i dagtilbuddene. Oversigten viser kapaciteten på kommuneniveau og den forventede efterspørgsel.
| | Januar 2019 | August 2019 | Januar 2020 | Januar 2021 | Januar 2022 | Januar 2023 |
Kapacitet 0-2 årige | | 691 | 756 | 756 | 756 | 756 | 756 |
Efterspørgsel | | 692 | 677 | 688 | 693 | 709 | 723 |
Plus/minus pladser | | -1 | 79 | 68 | 63 | 47 | 33 |
| | | | | | | |
Kapacitet 3-5 årige | | 1356 | 1289 | 1289 | 1289 | 1289 | 1289 |
Efterspørgsel | | 1144 | 1129 | 1174 | 1251 | 1288 | 1301 |
Plus/minus pladser | | 212 | 160 | 115 | 38 | 1 | -12 |
Udviklingen i børnetallene samt den forventede efterspørgsel sammenholdt med den nuværende kapacitet viser, at der på kommuneniveau er tilstrækkeligt med pladser frem til efteråret 2021.
Befolkningsprognosen for 2020 og frem baserer sig på et forventet boligbyggeprogram i Ringsted Kommune for de kommende år. Hvis forudsætningerne i boligprogrammet ændrer sig, vil det få betydning for børnetallene og kapacitetsbehovet i kommunen.
Selv om der på kommuneniveau ser ud til at være tilstrækkeligt med pladser til at efterleve den forventede efterspørgsel frem til efteråret 2021, dækker dette dog over lokale variationer i de enkelte distrikter.
Størstedelen af alle forældre ønsker plads i deres nærområde, men der er også forældre, særligt fra kommunens yderområder, som har plads andre steder, især i midtbyen.
Beskrivelse af udviklingen i børnetallene på distriktsniveau fremgår af bilag 1.
Efterspørgsel og kapacitet på distriktsniveau
Benløse
Den nuværende kapacitet til 0-2 årige børn i Benløse passer til den forventede efterspørgsel nu og i årene fremover, mens der allerede nu er mangel på børnehavepladser. Der er allerede indskrevet flere børnehavebørn i de tre institutioner og frem til maj 2020 må børnehavepladser anvises andre steder i Ringsted Kommune.
Samlet set er der flere børn fra Benløse området, der passes andre steder, end der er børn fra andre områder, der er indskrevet i dagtilbud i Benløse. Spørgsmålet er om Benløse-borgere ville have valgt institution i Benløse, hvis pladserne havde været dér.
I overslagsårene vil der være behov for flere børnehavepladser i Benløse i forhold til den nuværende kapacitet. Der kan skabes lidt mere kapacitet til børnehavebørn ved at veksle vuggestuepladser til børnehavepladser. Da der kun er relativ lidt overkapacitet af 0-2 års pladser samtidig med, at efterspørgslen hurtigt kan ændre sig, vil denne løsning ikke være tilstrækkelig.
Forslag til Lokalplan 302 for Langeagerområdet i Benløse er p.t. i høring. Området er det næststørste boligområde i Ringsted Kommune, som skal udvikles og giver mulighed for 125-150 nye boliger. Boligerne indgår i COWI-rapportens boligprogram med 14 -15 boliger om året fra 2022 -2030. Prognosen forudsætter, at der i 2025-2026 vil være ca. 80 0-5 årige børn mere i Benløse end i 2019 (42 børn mere end prognosen for 2023).
Der vil således på sigt være behov for flere dagtilbudspladser i Benløse, og det kan ikke udelukkes, at denne udstykning kommer i gang hurtigere end ventet, - måske allerede i slutningen af 2020.
Mulighederne for udvidelse af kapaciteten i Benløse, både på kort og på langt sigt, skal afdækkes og undersøges nærmere. Der kan fx være følgende midlertidige eller permanente løsninger:
- Bygge ny daginstitution. I en lokalplan for Benløse, er der afsat et areal til brug for offentlige formål, som fx kan anvendes til ny daginstitution.
- Udbygge begge eller én af de eksisterende daginstitutioner, hvis der er tilstrækkelig med plads på gundene
- Midlertidigt opsætning af pavillon ved én af institutionerne
- Midlertidig udflyttergruppe for de ældste børnehavebørn til Bøgely i Giesegårdskoven.
Valde-Dagmar
Samlet set vil der umiddelbart være tilstrækkelig kapacitet de kommende år til børn bosiddende i Valde-distriktet, under forudsætning af, at der veksles mellem vuggestue- og børnehavepladser fra efteråret 2021. I Valde-området er der aktuelt 80 børnehavebørn mere indmeldt end prognosen viser.
I COWI-rapportens befolkningsprognose, ser det ud til, at udbygningen af boliger i midtbyen hovedsageligt er tillagt befolkningsprognosen for Valdemar-distriktet, selv om en del af boligerne reelt hører til Dagmar-distriktet.
Ses Valde- og Dagmardistrikterne under ét viser prognosen, at der i 2025/2026 være mellem 170 og 195 0-5 årige børn mere end i 2019 (og ca. 65 børn mere end i prognosen for 2023). Selv om prognosen bliver mere usikker jo længere ud i fremtiden man ser, vil det være nødvendigt at følge udbygningen af boliger og udviklingen i børnetallene på dagtilbudsområdet tæt. Samtidig skal der tages højde for at en del borgere fra kommunens yderområder givet vis fortsat vil ønske plads i midtbys-institutioner, og at borgere fra de dele af Kildeskolens distrikt, der støder op mod Valde- og Dagmardistrikterne, vil ønske plads i midtbyen.
Mulighederne for udvidelse af kapaciteten i midtbyen, både på kort og på langt sigt, skal afdækkes og undersøges nærmere. Der kan bl.a. være tale om følgende:
- Den nye Kastaniehave-institution udvides med 30 pladser
- Hvis Den Frie Børnehave renoveres og udbygges vil det give 10 pladser
- Stakhavegården vil kunne genetableres som daginstitution til 20 vuggestuebørn og 40 børnehavebørn
- Klostermarkens Børnehus vil kunne udvides til ca. dobbelt størrelse med fx 25 vuggestuepladser og 50 børnehavepladser
- Udvide Bøgely i Giesegårdskoven.
Vigersted-Kværkeby
Den faktiske efterspørgsel til plads i Vigersted-Kværkeby området er lidt lavere for både 0-2 årige og 3-5 årige børn. Det forudsættes derfor, at der vil være tilstrækkelig kapacitet i området de kommende år.
Jystrup
Den faktiske efterspørgsel til plads i Jystrup-området er væsentlig lavere for både 0-2 årige og 3-5 årige børn. Det viser sig, at en del af børnene bosiddende i Jystrup passes i andre tilbud i kommunen eller i andre kommuner.
I COWI-rapportens boligprogram forudsættes det, at der i Jystrup bygges i omegnen af 170 nye boliger i perioden fra 2021-2025. Det forudsættes dermed, at børnetallet i 2025/2026 stiger med ca. 70 0-5 årige børn i området i forhold til børnetallet i 2019. Hvis den forventede udbygning gennemføres, vil der blive behov for udvidelse af kapaciteten af dagtilbudspladser i Jystrup.
Det er derfor nødvendigt at følge udviklingen i boligbyggeriet og børnetallene løbende i Jystrup-området.
Nordbakke
Kapacitet og efterspørgsel stemmer lige nu overens i området. Til januar 2020 er der indskrevet 100 børnehavebørn i områdets institutioner, hvilket er næsten 20 børn mere end prognosen viser. De 20 børn kommer fra andre områder i kommunen, hvoraf de fleste børn er indskrevet i Bøgely.
Da der ikke længere er dagtilbudspladser i Kværkeby og borgere fra andre områder i kommunen ønsker plads i Bøgely, kunne muligheden for at udvide Bøgely permanent undersøges nærmere.
Kilde- og Allindelille
Efterspørgslen til plads i Kildeskolens område er lidt misvisende, da der reelt passes færre børn i området end dem, der bor dér. På 0-2 års området er de lokale private pasningsordninger medvirkende til at efterleve efterspørgslen. En relativ stor del af borgerne bor tættere på Benløse-, Valde- og Dagmardistrikterne og benytter derfor dagtilbud i de områder.
Der skal derfor indregnes ekstra kapacitet primært i Valde- og Dagmardistrikterne til børn fra Kildeskolens område.
Skoleområdet
På baggrund af elever indskrevet i kommunens folkeskoler i skolåret 19/20 og befolkningsprognosen, er der udarbejdet prognose for antallet af elever og klasser i skolerne for skoleårene 19/20 til 23/24.
Elever og klasser for skoleåret 19/20 er videreført til efterfølgende år. For skoleårene 20/21 til 23/24 er antallet af elever i 0. klasse baseret på befolkningsprognosen i de enkelte skoledistrikter og andelen af elever i distriktet, der vælger distriktsskolen. Antallet af klasser er beregnet på baggrund af at en klassedeling ved 28 elever. Det skal bemærkes, at der er tale om en prognose baseret på dels eksisterende elever i skolerne og dels at søgningen til kommunens folkeskoler er uændret i perioden.
I nedenstående tabeller ses den samlede prognose for elevtal og klassetal for hele kommunen.
Samlet prognose for hele kommunen |
Klassetrin/ Elever | Skoleår |
19/20 | 20/21 | 21/22 | 22/23 | 23/24 |
0. | 238 | 222 | 235 | 260 | 271 |
1. | 242 | 238 | 222 | 235 | 260 |
2. | 241 | 242 | 238 | 222 | 235 |
3. | 288 | 241 | 242 | 238 | 222 |
4. | 288 | 288 | 241 | 242 | 238 |
5. | 299 | 288 | 288 | 241 | 242 |
6. | 276 | 299 | 288 | 288 | 241 |
7. | 335 | 276 | 299 | 288 | 288 |
8. | 299 | 335 | 276 | 299 | 288 |
9. | 284 | 299 | 335 | 276 | 299 |
Elever i alt | 2.790 | 2.728 | 2.665 | 2.589 | 2.585 |
| | | | | |
Klassetrin/ klasser | Skoleår |
19/20 | 20/21 | 21/22 | 22/23 | 23/24 |
0. | 12 | 11 | 12 | 12 | 12 |
1. | 11 | 12 | 11 | 12 | 12 |
2. | 11 | 11 | 12 | 11 | 12 |
3. | 13 | 11 | 11 | 12 | 11 |
4. | 15 | 13 | 11 | 11 | 12 |
5. | 14 | 15 | 13 | 11 | 11 |
6. | 13 | 14 | 15 | 13 | 11 |
7. | 13 | 11 | 12 | 12 | 12 |
8. | 12 | 13 | 11 | 12 | 12 |
9. | 12 | 12 | 13 | 11 | 12 |
Klasser i alt | 126 | 123 | 121 | 117 | 117 |
Gns. Klassekvotient | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
Som det ses af tabellen, forventes det samlede antal af elever på skolerne af falde med ca. 200 elever i perioden, og tilsvarende falder antallet af klasser med 9.
Det samme mønster ses for de enkelte skoledistrikter, hvor der ligeledes er et fald både i antallet af elever og klasser i prognoseperioden.
Antallet af klasser og elever for de enkelte skoler kan ses i bilag 2.
På baggrund af prognosen for antal elever og klasser, må det forventes, at kapaciteten på skoleområdet ikke vil være presset de kommende år. Dette gælder både for kommunen som helhed, men også for det enkelte skoledistrikt.