Som løbende opfølgning i forhold til de politiske mål for folkeskolen i Ringsted Kommune, gives der i denne sag et overblik over de faglige resultater for skoleåret 2019/2020.
Andel elever, der har aflagt prøve
I nedenstående søjlediagram (fig. 1) er vist andelen af elever, der har aflagt folkeskolens afgangsprøve i Ringsted Kommune sammenlignet med andelen på landsplan. Her ses, at 9,6 % flere elever aflægger prøve i skoleåret 2019/20 i forhold til skoleåret 2017/18. Udviklingen er vist i nedenstående søjlediagram, hvor de røde vandrette streger viser landsgennemsnittet. I 2019/20 ligger Ringsted Kommune altså på landsgennemsnit.
Fig. 1: Andel elever, der har aflagt prøve
Andel elever, der opnår minimum 02 i dansk og matematik
Samtidig ses udviklingen i andel af elever, der opnår minimum 02 i dansk og matematik i folkeskolen i søjlediagrammet i næste figur.
Fig. 2: Andel elever, der har opnået 02 og derover i dansk og matematik
I figur 2 sammenlignes andelen af elever, der opnår mindst 02 i dansk og matematik. Søjlen længst til venstre viser andelen af elever, der har opnået mindst 02 i dansk og matematik på landsplan, mens søjle to fra venstre viser andelen i Ringsted Kommune. Tallene for landet og for Ringsted Kommune er gennemsnittet for alle skoleformer i begge tilfælde, og dækker således over andel elever, der opnår mindst 02 i dansk og matematik for folkeskoler, specialskoler og frie grundskoler samlet.
Udviklingen på Byskovskolen vises i de tre midterste søjler. Campusskolens og Vigersted Skoles i de to søjler til højre (de lyseblå).
Over en treårig periode stiger andelen på landsplan med 3,5 %, mens andelen i Ringsted Kommune samlet set stiger med 2,2 % over tre år fra 90.4 % i 2018 til 92,6 % 2020. Da der sammenlignet med en kontinuerlig stigning på landsplan, er et fald på 1,5 % fra 94,1 % i 2019 til 92,6 % 2020 i Ringsted Kommune, er der således grund til fortsat at være opmærksom på indsatser for de svageste elever, så skolerne fastholder den positive udvikling samtidig med, at flere elever generelt vælger at gå til prøve.
Ser vi på udviklingen på folkeskolerne alene, er der 5,6 % flere, der opnår mindst 02 i dansk og matematik i 2020 end i 2018.
Det må forventes, at de 9,6 % flere, der går til prøve (fig. 1), fagligt kan være udfordrede. Samlet set viser de to ovenstående søjlediagrammer derfor, at bunden er løftet markant over en treårig periode. Der er på skolerne behov for, at denne positive udvikling fortsat understøttes og fastholdes.
Karakterer
I tabellen nedenfor (tabel 1) er alene udviklingen i det samlede resultat for de tre udskolingsskoler vist. Her ses en fremgang i 1) det samlede gennemsnit, 2) i gennemsnittet for de bunde prøvefag samt 3) i dansk og 4) i matematik over en treårig periode.
Tabel 1: Karaktergennemsnit for udskolingsskolerne i Ringsted Kommune
Ringsted Kommunes udskolingsskoler | Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 6,8 | 6,5 | 6,5 | 6,7 | 6,6 | 6,6 |
2018/19 | 6,7 | 6,1 | 6,0 | 8,3 | 5,5 | 5,9 |
2017/18 | 6,5 | 6,0 | 5,9 | 7,4 | 5,4 | 6,5 |
Et mere differentieret billede træder frem, hvis vi ser på Byskovskolen afd. Benløse, Campusskolen og Vigersted Skoles resultater hver for sig. De er vist i tabel 2, 3 & 4
Tabel 2: Byskovskolens resultater
| Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 7,5 | 7,2 | 7,2 | 6,7 | 7,6 | 7,4 |
2018/19 | 7,3 | 6,3 | 6,0 | 9,2 | 5,5 | 6,8 |
2017/18 | 5,5 | 5,0 | 4,6 | 6,8 | 4,5 | 5,5 |
På Byskovskolen ses en fremgang over en treårig periode i alle karaktergennemsnit undtagen engelsk.
Tabel 3: Campusskolens resultater
| Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 6,4 | 6,1 | 6,2 | 7,1 | 5,7 | 5,9 |
2018/19 | 6,7 | 6,4 | 6,4 | 8,2 | 5,7 | 6,4 |
2017/18 | 7,2 | 6,9 | 6,9 | 7,9 | 6,1 | 7,2 |
På Campusskolen ses en tilbagegang i alle karaktergennemsnit over en treårig periode.
Tabel 4: Vigersted Skoles resultater
| | | Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | | | 6,6 | 6,2 | 6,1 | 6,3 | 6,5 | 6,5 |
2018/19 | | | 6,2 | 5,6 | 5,5 | 7,4 | 5,4 | 4,5 |
2017/18 | | | 6,8 | 6,2 | 6,1 | 7,6 | 5,7 | 6,7 |
Vigersted Skole ligger nogenlunde stabilt i det samlede gennemsnit, i gennemsnittet på de bundne prøvefag, samt fagene dansk og naturfag over de sidste tre år, hvis man ser bort fra udsvinget i skoleåret 2018/19. I matematik ses en stigning og i engelsk et fald.
Grundet Corona og skolelukningerne i foråret blev standpunktskaraktererne fra ministeriets side ophøjet til prøvekarakterer. Det betyder, at der ikke har været ekstern bedømmelse på afgangskaraktererne for sidste skoleår.
Generelt på skolerne, men specifikt i forhold til udskolingsskolerne er der et intensivt fokus på forbedring af elevresultater. Der holdes kontinuerlige møder for udskolingslederne med henblik på videndeling og fastholdelse af et fagligt fokus. Ude på skolerne er der iværksat en lang række initiativer, som forventes at bidrage til løft af det samlede resultat. Herunder to-voksenordninger, holddeling, turbo-forløb, pejlemærker for god undervisning, læseindsats, støtte for dyslektikere, indsatser mod skolevægring og fravær og kontinuerlig opfølgning på klasse- og elevniveau.
Specialskolernes resultater er vist i tabel 5 & 6.
Nebs Møllegårds resultater i skoleåret 2019/20.
Skolen har ikke haft elever til prøve i de to foregående skoleår. Derfor er kun resultaterne fra 2019/20 medtaget.
Tabel 5: Nebs Møllegårds resultater 2019/20
| Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 5,5 | 5,1 | 4,4 | 6,3 | 4,8 | 7,0 |
Skolen på Behandlingshjemmet Nebs Møllegård har over det sidste år haft et intensivt fokus på ændringer af organiseringen af undervisningen, fokus på faglighed og træning i prøveafvikling.
Tabel 6: Vestervejs Skoles resultater
| Samlet gennemsnit | Gennemsnit bunde prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 3,0 | 3,0 | 2,4 | 5,0 | 3,6 | 2,0 |
2018/19 | - | - | - | - | - | - |
2017/18 | - | 3,7 | 3,4 | - | 3,7 | - |
Det samlede resultat
Nedenstående tabel viser et samlet gennemsnit af alle prøver og gennemsnittet af de bunde prøvefag for kommunens afgangselever i 9. klasse fra både folkeskoler og specialskoler i juni 2020. Som det ses af 2. kolonne fra venstre i tabellen, daler det samlede gennemsnit fra 6,9 i 2018 til 6,6 i 2020. Faldet i karakterpoint på det samlede gennemsnit skal ses i lyset af, at en større andel af elever går til prøve i 2020 end i 2018, og at andelen af elever, der opnår mindst 02 i dansk og matematik er steget. Som nævnt ovenfor må disse faktorer forventes at trække det samlede gennemsnit ned.
I alt har 9,6 % flere aflagt prøve i 2020 end i 2018. Samlet set vil der derfor være flere elever, der scorer i den lavere ende af karakterskalaen, og derfor det dalende gennemsnit.
Resultaterne, som de er vist i tabel 7, er karaktergennemsnit for alle elever fra både folkeskoler og specialskoler i Ringsted Kommune.
Tabel 7: Det samlede resultat for Ringsted Kommune
Ringsted Kommune | Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 6,6 | 6,4 | 6,3 | 6,9 | 6,1 | 6,2 |
2018/19 | 6,8 | 6,5 | 6,2 | 8,2 | 5,5 | 6,1 |
2017/18 | 6,9 | 6,7 | 6,4 | 7,7 | 5,8 | 6,9 |
Tabel 8: Landsgennemsnit
Lands-gennemsnit | Samlet gennemsnit | Gennemsnit bundne prøvefag | Dansk | Engelsk | Matematik | Naturfag |
2019/20 | 7,4 | 7,4 | 7,2 | 7,9 | 7,5 | 7,3 |
2018/19 | 7,4 | 7,1 | 6,8 | 8,0 | 7,1 | 7,5 |
2017/18 | 7,3 | 7,0 | 6,7 | 8,0 | 7,0 | 7,4 |
Stigningen i andel elever, der aflægger prøve kan således være med til at forklare et fald i det samlede gennemsnitlige resultat for Ringsted Kommune (se tabel 1), da det typisk vil være elever, som har sværere ved det faglige, og som ikke tidligere er gået til prøve.