UPVen er en proces, som starter i 8. klasse og den skal sikre, at de ikke-uddannelsesparate elever (IUP) støttes med skole- og vejledningsindsats frem mod afslutningen af 9. klasse eller eventuelt 10. klasse.
I forbindelse med ansøgning om optagelse på ungdomsuddannelser i marts 2019 har Ungdommens Uddannelsesvejledning trukket og formeret en statusrapport (fordelt på folkeskoler, privatskoler og specialskoler og opholdssteder), der ligger som bilag.
Af rapporten fremgår de kriterier, der indgår i UPVen (faglige-, personlige-, sociale- og praksisfaglige forudsætninger).
På nationalt plan er der ligeledes givet en status i forhold til elevernes søgning til ungdomsuddannelser. Af ministeriets pressemeddelelse fremgår opsummerende følgende: ”Hver femte elev, som forlader grundskolen (20,1 procent), ønsker i 2019 at begynde på en erhvervsuddannelse. Det er en stigning på 0,7 procentpoint siden sidste års søgning og 1,6 procentpoint siden søgningen i 2017. I alt har 13.309 elever søgt mod en erhvervsuddannelse. Det er 414 elever eller 3,2 procent flere end sidste år. Hver tredje elev, der søger en erhvervsuddannelse, vælger en eux, hvor man både får svendebrev og samtidig opnår generel studiekompetence, så man har mulighed for at læse videre, som dem der gennemfører en gymnasial ungdomsuddannelse.
De gymnasiale uddannelser er stadig de mest søgte ungdomsuddannelser. 72 procent af de elever, som forlader grundskolen, har valgt en gymnasial uddannelse som førsteprioritet. Det er et fald på 1,1 procentpoint i forhold til 2018. 47 procent af eleverne i 9. klasse har valgt ikke at forlade grundskolen og vil i stedet fortsætte i 10. klasse. Det er en stigning på 0,8 procentpoint sammenlignet med sidste år”.
Søgetallene for Ringsted Kommune sammenlignet med landstallene ser således ud:
| Landsplan | Ringsted |
Gymnasiale uddannelser | 72 % | 66,4 % |
Erhvervsuddannelser | 20,1 % | 22,1 % |
FGU og øvrige | 3,2 % | 2,8 % |
Øvrigt/andet | 4,7 % | 8,7 % |
Fra den kommunale statusrapport skal i forhold til UPV orienteres om følgende
Nedenstående tabel 1 viser samlet oversigt over UPV på alle klassetrin på folkeskoler, privatskoler og specialklasser/-skoler i Ringsted Kommune.
8. klasse | UP | IUP |
Folkeskole | 57,1 | 42,9 |
Privatskole | 78,2 | 21,8 |
Specialklasse og skole | 0,0 | 100,0 |
I alt 8. kl. | 59,2 | 40,8 |
| | |
9. klasse | UP | IUP |
Folkeskole | 70,2 | 29,8 |
Privatskole | 96,0 | 4,0 |
Specialklasse og skole | 5,1 | 94,9 |
I alt 9. kl. | 71,8 | 28,2 |
| | |
10. klasse | UP | IUP |
Folkeskole | 65,5 | 34,5 |
Privatskole | | |
Specialklasse og -skole | 0,0 | 100,0 |
I alt 10. kl. | 54,3 | 45,7 |
Tabel 1: Uddannelsesparathedsvurdering (UPV) 8.-10. kl. 2019
(Andelen af IUP fremkommer af summen af antal ikke uddannelsesparate + de ikke vurderet + andet)
I forhold til tabel 1 er det vigtigt at have opmærksomhed på, at specialklasser/-skoler giver en højere andel ikke uddannelsesparate elever. Ringsted Kommune har relativt mange specialtilbud og dette kan påvirke andelen af ikke uddannelsesparate (IUP).
Af rapporten fremgår endvidere udviklingen af antal ikke uddannelsesparate (IUP) på folkeskolerne i Ringsted kommune
8. kl. folkeskole
| | | | | |
År | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
IUP i % | 45,8 | 33,1 | 31,2 | 58,5 | 42,9 |
Tabel 2: Udvikling af antal ikke uddannelsesparate (IUP) i 8. kl. i % fra 2015-2019
(Andelen af IUP fremkommer af summen af antal ikke uddannelsesparate + de ikke vurderet + andet)
Af tabel 2 fremgår det, at der har været store udsving i antallet af ”ikke uddannelsesparate elever” i de 5 år, man har foretaget vurderingen. Et vist udsving må forventes, da vurderingen er foretaget på baggrund af skøn ud fra kriterierne angivet indledningsvis. Dog må det konstateres, at der er et glædeligt, stort fald i antallet af ikke uddannelsesparate elever fra sidste år til i år. Dette kan bl.a. skyldes, at grundskolevejlederne i efteråret har afholdt kursus i parathedsvurdering for alle overbygningslærere på de kommunale skoler.
9. kl. folkeskole | | | | |
År | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
IUP i % | 26,4 | 30,3 | 23,9 | 29,8 |
Tabel 3: Udvikling af antal ikke uddannelsesparate (IUP) i 9. kl. i % fra 2015-2019
(Andelen af IUP fremkommer af summen af antal ikke uddannelsesparate + de ikke vurderet + andet)
Af tabel 3 fremgår det, at der er en lille stigning i antal ikke uddannelsesparate elever fra 2018 – 2019. Igen må man formode, at disse udsving er et vilkår, da der et vist skøn involveret.
Hertil kommer de skærpede optagelseskrav til EUD samt gymnasiale uddannelser, der naturligt også vil påvirke antallet af ikke uddannelsesparate elever.
10. kl. folkeskole | | | |
År | 2017 | 2018 | 2019 |
IUP i % | 28,4 | 27,4 | 34,5 |
Tabel 4: Udvikling af antal ikke uddannelsesparate (IUP) i 10. kl. i % fra 2015-2019
(Andelen af IUP fremkommer af summen af antal ikke uddannelsesparate + de ikke vurderet + andet)
Som det ses af tabel 4 har der været en stigning i antallet af ikke uddannelsesparate i 10. kl. Det skyldes primært de skærpede krav til EUD og gymnasiale uddannelser, herunder HF, samt det faktum, at det i høj grad er de ikke uddannelsesparate, som vælger et 10. skoleår i kommunalt regi.
Af ovenstående ses således, at antallet af elever i Ringsted, som vurderes ikke uddannelsesparate (IUP) i 8. klasse er faldet (fra 58,5 til 42,9%), i 9. klasse er steget (fra 23,9 til 29,8% og i 10. klasse er steget (fra 27,4 til 34,5%).
Hvis der alene kigges på andelen af elever, som er vurderet ikke uddannelsesparate alene ud fra faglige kriterier/forudsætninger, ser det således ud:
8. kl.:
Andelen af Ikke uddannelsesparate (IUP) i 8. klasse, som automatisk, er vurderet IUP ud fra faglige kriterier udgør 87,6 % i 2019.
8. kl. folkeskole | IUP antal i alt | IUP antal på karakter | IUP på karakter i % af samlet antal |
|
Byskovskolen, afd. Benløse | 22 | 19 | 86,4 |
Campusskolen | 75 | 66 | 88,0 |
Vigersted skole | 16 | 14 | 87,5 |
8. kl. folkeskoler i Ringsted Kommune i alt | 113 | 99 | 87,6 |
Tabel 5: IUP i 8. kl. folkeskole vurderet ud fra faglige kriterier
Tabel 5 viser med alt tydelighed, at det primært er de faglige kriterier, som ligger til grund for parathedsvurderingerne i 8. kl. Man skal dog være opmærksom på, at flere af eleverne samtidig kan være vurderet ikke uddannelsesparate med baggrund i de personlige og sociale kriterier.
9. kl.:
Andelen af Ikke uddannelsesparate (IUP) i 9. klasse, som automatisk er vurderet IUP ud fra faglige kriterier udgør 46,8 % i 2019.
9. kl. folkeskole | IUP antal i alt | IUP antal på karakter | IUP på karakter i % af samlet antal |
|
Byskovskolen, afd. Benløse | 19 | 4 | 21,1 |
Campusskolen | 75 | 40 | 53,3 |
Vigersted skole | 17 | 8 | 47,1 |
9. kl. folkeskoler i Ringsted Kommune i alt | 111 | 52 | 46,8 |
Tabel 6: IUP i 9. kl. folkeskole vurderet ud fra faglige kriterier
Som det fremgår af tabel 6, så er andelen af, automatisk vurderet, ikke uddannelsesparate elever ud fra faglige kriterier væsentligt lavere i 9. klasse. Det er således i langt mindre grad de faglige kriterier, som ligger til grund for vurderingerne. Her spiller de personlige og sociale kriterier en langt større rolle end i 8. klasse.
10. kl.:
Andelen af Ikke uddannelsesparate (IUP) i 10. klasse, som automatisk, er vurderet IUP ud fra faglige kriterier udgør 42,1 % i 2019.
10. kl. folkeskole | IUP antal i alt | IUP antal på karakter | IUP på karakter i % af samlet antal |
|
Campusskolen | 38 | 16 | 42,1 |
10. kl. folkeskoler i Ringsted Kommune i alt | 38 | 16 | 42,1 |
Tabel 7: IUP i 10. kl. folkeskole vurderet ud fra faglige kriterier
Tabel 7 viser, at de faglige kriterier spiller en væsentlig rolle i vurderingerne. Men de personlige og faglige kriterier spiller også ind for flere elevers vedkommende.
Det bemærkes, at de faglige kriterier/forudsætninger er:
I 8. klasse vurderes elever til at være uddannelsesparate, når de har et gennemsnit på mindst 4 af standpunktskarakterer, der gives i folkeskolen. Karakterkravet er dog 5,0 i gennemsnit af alle standpunktskarakterer for elever, der søger en 3-årig gymnasial uddannelse.
I 9. og 10. klasse vurderes eleven i forhold til de ønskede uddannelsesvalg.
For elever, der ønsker en erhvervsuddannelse, skal gennemsnittet af standpunktskarakterer for hvert af fagene dansk og matematik være mindst 02.
For elever, der ønsker en gymnasial uddannelse, indgår elevens standpunktskarakterer i grundlaget for de faglige forudsætninger. Eleverne skal have 5 i gennemsnit i standpunkt for 3 årige uddannelser (STX, HHX, HTX) og 4 i gennemsnit for 2 årig uddannelse (HF).
For skoler, der ikke giver standpunktskarakterer, afgør skolens leder, om elevens faglige niveau svarer til kriterierne ovenfor.